Grozić ma grzywna. Nawet 20 mln złotych
Wysokie kary będą odstraszać osoby, które dążąc do własnego zysku, narażają majątek klientów.
Prace nad nowelizacją prawa bankowego oficjalnie dobiegły końca. Tuż przed świętami Wielkiej Nocy prezydent podpisał rządową ustawę, która dwukrotnie podnosi górną granicę kary grzywny, jaką sąd będzie mógł orzec za przestępstwo prowadzenia działalności bankowej bez uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Po wejściu nowych regulacji w życie trzeba się liczyć z karą grzywny w wysokości nawet 20 mln zł. Nie jest to jednak jedyna istotna zmiana.
Wprowadzenie ustawy nowelizacyjnej do polskiego porządku prawnego jest pokłosiem transpozycji unijnego pakietu reform dotyczących wymogów kapitałowych dla instytucji finansowych. Na pakiet ten składa się dyrektywa CRD V oraz rozporządzenie CRR II. Analizowana zmiana przepisu karnego wynika jednak jeszcze z poprzedniego pakietu CRD IV/CRR.
Zawarte we wskazanych aktach prawnych nowe rozwiązania zostały wypracowane przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego oraz Radę Stabilności Finansowej w odpowiedzi na kryzys finansowy z 2007 r. Głównym celem implementowanych zmian jest stworzenie bezpieczniejszego systemu finansowego. Z jednej strony ma to nastąpić na skutek zwiększenia kompetencji nadzorczych i kontrolnych wobec instytucji finansowych, z drugiej zaś – poprzez rozszerzenie obowiązków sprawozdawczych. Dlatego też najnowsza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta