Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trybunał coraz częściej wypytuje Polskę

11 maja 2021 | Rzecz o prawie | Marcin Mrowicki

Rosną obszary naruszania praw człowieka w naszym państwie.

Kolejne komunikacje przeciwko Polsce poszerzają obszary, w których dochodzi do naruszeń praw człowieka w naszym kraju. Interesująca jest sprawa skrócenia kadencji prezesa Sądu Rejonowego w Miastku przez ministra sprawiedliwości po likwidacji sądu i przeniesieniu skarżącego do Sądu Rejonowego w Słupsku w 2012 r. (Kiełb przeciwko Polsce, skarga nr 28061/17). W ocenie skarżącego tego błędu nie naprawił Sąd Najwyższy, który, po czterech latach, wyrokami z 27 lipca 2016 r. (sygn. III KRS 92/13 I III KRS 57/15) uznał przeniesienie do Słupska za nieważne, a następnie uznał za zgodne z prawem powtórne przeniesienie skarżącego do sądu w Miastku pomimo nieprzywrócenia go na stanowisko prezesa. Ciekawa może być kwestia zastosowania art. 6 konwencji do niniejszej sprawy zwłaszcza w kontekście posiadania prawa o charakterze cywilnym.

Mały biznesmen groźny dla państwa

Na uwagę zasługuje również sprawa Sener przeciwko Polsce (skarga nr 53371/18) dotycząca skarżącego – obywatela Turcji – prowadzącego mały biznes w Polsce na podstawie pozwolenia na pobyt na czas oznaczony.

W 2015 r. wojewoda mazowiecki odmówił mu zezwolenia na pobyt stały z uwagi na to, że stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i porządku publicznego. Miało to związek ze skazaniem w przeszłości skarżącego za przestępstwo karnoskarbowe. Mimo odbycia kary wojewoda wątpił, by skarżący...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11958

Wydanie: 11958

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Prospekt AVIVA

Nieprzypisane

Zamów abonament