Trybunał coraz częściej wypytuje Polskę
Rosną obszary naruszania praw człowieka w naszym państwie.
Kolejne komunikacje przeciwko Polsce poszerzają obszary, w których dochodzi do naruszeń praw człowieka w naszym kraju. Interesująca jest sprawa skrócenia kadencji prezesa Sądu Rejonowego w Miastku przez ministra sprawiedliwości po likwidacji sądu i przeniesieniu skarżącego do Sądu Rejonowego w Słupsku w 2012 r. (Kiełb przeciwko Polsce, skarga nr 28061/17). W ocenie skarżącego tego błędu nie naprawił Sąd Najwyższy, który, po czterech latach, wyrokami z 27 lipca 2016 r. (sygn. III KRS 92/13 I III KRS 57/15) uznał przeniesienie do Słupska za nieważne, a następnie uznał za zgodne z prawem powtórne przeniesienie skarżącego do sądu w Miastku pomimo nieprzywrócenia go na stanowisko prezesa. Ciekawa może być kwestia zastosowania art. 6 konwencji do niniejszej sprawy zwłaszcza w kontekście posiadania prawa o charakterze cywilnym.
Mały biznesmen groźny dla państwa
Na uwagę zasługuje również sprawa Sener przeciwko Polsce (skarga nr 53371/18) dotycząca skarżącego – obywatela Turcji – prowadzącego mały biznes w Polsce na podstawie pozwolenia na pobyt na czas oznaczony.
W 2015 r. wojewoda mazowiecki odmówił mu zezwolenia na pobyt stały z uwagi na to, że stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i porządku publicznego. Miało to związek ze skazaniem w przeszłości skarżącego za przestępstwo karnoskarbowe. Mimo odbycia kary wojewoda wątpił, by skarżący...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta