Przyszłość lepsza dla wszystkich
Równouprawnienie płci ma na celu stwarzanie równych szans – piszą akredytowani w Polsce dyplomaci na dziesięciolecie konwencji stambulskiej.
Dziś mija dziesięć lat od powstania konwencji stambulskiej. Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została udostępniona do podpisu 11 maja 2011 roku, a weszła w życie 1 sierpnia 2014 roku. Jest to pierwszy w Europie, a jednocześnie bardzo silny instrument, ustalający prawnie wiążące standardy zapobiegania przemocy na tle płciowym, ochrony ofiar przemocy i karania sprawców. Przyglądamy się w tym dniu temu, co udało się już osiągnąć, oraz wyzwaniom, jakie jeszcze stoją przed nami. W tym kontekście przychylnie patrzymy na konstruktywną debatę nad meritum i wartościami konwencji stambulskiej, której celem jest promowanie bezpieczeństwa, szacunku oraz równości dla kobiet i dziewcząt.
Akty przemocy
Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, znana także jako konwencja stambulska, została ratyfikowana przez 34 państwa członkowskie, w tym przez państwa, które reprezentujemy. Konwencja daje szeroką podstawę prawną do zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet. Wymaga podejmowania działań prewencyjnych, lecz także wspierania i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta