Technologiczna rewolucja nabrała szybszego tempa
Pandemia stała się akceleratorem innowacji i nowatorskich rozwiązań. Przedsiębiorstwa, które dobrze odczytały rynkowe trendy i już od lat inwestują w cyfryzację, są na wygranej pozycji. Pozostałym będzie coraz trudniej.
Przyspieszenie cyfryzacji może stać się nowym motorem wzrostu Polski. W 2016 r. gospodarka cyfrowa stanowiła niewiele ponad 6 proc. PKB. Jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa McKinsey & Company prognozował, że dzięki przyspieszeniu rozwoju nowoczesnej gospodarki odsetek „cyfrowego" PKB może wzrosnąć do 15 proc. w 2025 r.
Nowatorscy twórcy znad Wisły
Nieporozumieniem byłoby utożsamienie rewolucji technologicznej z cyfryzacją, ale faktem jest, że większość zmian, jakie obserwujemy od czasu wybuchu pandemii, ma charakter związany z digitalizacją biznesu. Mowa o całym ekosystemie: produkcji, dystrybucji, marketingu i kontaktach z klientami. Automatyzacja, chmura, sztuczna inteligencja czy sprzedaż w kanale e-commerce – to tylko najważniejsze przykłady rozwiązań, które jeszcze kilka lat temu wydawały się ewenementem. Dziś są już normą.
Na udział polskich firm w rewolucji technologicznej można spojrzeć dwojako. Z jednej strony mamy przedsiębiorstwa z sektora IT tworzące nowatorskie rozwiązania. Z drugiej firmy, które z sukcesem te rozwiązania wdrażają i są technologicznymi prymusami w swoich branżach.
W tej pierwszej grupie prym wiedzie Asseco Poland, które od trzech dekad tworzy autorskie oprogramowanie m.in. dla banków, energetyki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta