Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sto lat konstytucji marcowej

11 maja 2021 | Rzecz o prawie | Zofia Brzezińska

Obywatele cieszyli się niezależnymi sądami, a drobnymi sprawami zajmowali się sędziowie pokoju.

Okrągła rocznica uchwalenia konstytucji z 1921 r. kieruje nasze myśli ku tej pierwszej, nowoczesnej polskiej konstytucji. Jaka była jej geneza i czy bardzo różniła się od tej, którą mamy współcześnie?

Była to pierwsza ustawa zasadnicza, mająca zaprowadzić ład w młodym, będącym świeżo po odzyskaniu niepodległości państwie. Podpisana 17 marca 1921 r., została opublikowana 1 czerwca tego samego roku. Napisanie jej przypadło w udziale Sejmowi Ustawodawczemu, jednoizbowemu organowi parlamentarnemu powołanemu wyłącznie do tego celu. Prace Sejmu Ustawodawczego prowadzone były w latach 1919–1922 i zakończyły się w momencie ukonstytuowania się powołanego na mocy marcowej konstytucji Sejmu i Senatu.

Sprawdzone modele

Bez wątpienia prace te przebiegały w atmosferze pośpiechu. Potrzeba była pilna, gdyż powstała w 1919 r. „mała konstytucja" w zasadzie ograniczała się do kwestii powierzenia Józefowi Piłsudskiemu dalszego sprawowania urzędu Naczelnika Państwa oraz wprowadzenia systemu rządów parlamentarno-gabinetowych z główną rolą Sejmu Ustawodawczego. Oprócz kwestii ustrojowych, należało jednak jeszcze doprecyzować zakres praw i obowiązków obywatelskich.

Biorąc to pod uwagę, Sejm Ustawodawczy zrezygnował z poszukiwania oryginalnych rozwiązań ustrojowych i oparł je na wypróbowanym już w wieloletniej praktyce modelu III Republiki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11958

Wydanie: 11958

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Prospekt AVIVA

Nieprzypisane

Zamów abonament