(Nie)sprawiedliwość zza zamkniętych drzwi
Rządzący zamierzają pozbawić uczestników postępowań cywilnych gwarancji rozpoznania sprawy na posiedzeniu jawnym.
Pod płaszczykiem wprowadzenia licytacji komorniczych online rządzący pozbawiają nas właśnie prawa do jawnego rozpatrzenia sprawy. Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego uderza w fundamentalne prawa stron i może na nas sprowadzić kolejne kłopoty.
Jawność i możliwość przedstawienia swojego stanowiska są gwarantami sprawiedliwego postępowania. Każdy może zostać pozwany lub zmuszony do wytoczenia powództwa. Żeby być spokojnym, że sprawa zostanie rozpoznana sprawiedliwie, musimy mieć możliwość przedstawienia osobiście swojego stanowiska. Nie zawsze tę potrzebę zaspokoi forma pisemna. Tymczasem przy okazji ustawy o licytacjach komorniczych przez internet rządzący zamierzają pozbawić uczestników postępowań cywilnych gwarancji rozpoznania sprawy na posiedzeniu jawnym. Za sprawą niewielkiej modyfikacji art. 15 zzs1 tzw. tarczy antykryzysowej. Strony stracą prawo do osobistego przedstawienia swojego stanowiska na rozprawie. Obywatele zostaną pozbawieni ostatniego narzędzia kontroli trzeciej władzy – zagwarantowanej w konstytucji jawności procesu sądowego.
W styczniu do Sejmu został skierowany rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 899). Jego głównym celem było wprowadzenie e-licytacji i implementacja unijnych przepisów w tym zakresie. Do projektu Ministerstwo Sprawiedliwości dodało m.in. poszerzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta