Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powikłania po pandemii

11 maja 2021 | Ekonomia i rynek | Witold M. Orłowski

Z polską gospodarką jest tak jak z chorymi na Covid-19: nawet jeśli ostra faza choroby może się wkrótce skończyć, pozostanie ryzyko groźnych powikłań.

 

Jak się wydaje, pojawia się wreszcie szansa na opanowanie kryzysu w polskiej gospodarce. Opadanie trzeciej fali i szczepienia dają nadzieję (choć nie pewność) na przełom epidemiologiczny, a odmrażanie gospodarki to szansa na odbudowę produkcji.

Nastroje gospodarcze powinny się zdecydowanie poprawiać, zwłaszcza że wspierać je będzie nieco fałszująca rzeczywistość statystyka. Efekt niskiej bazy, czyli odnoszenie tegorocznego PKB do katastrofalnie niskiego PKB sprzed roku, zaowocuje wkrótce wysokim tempem wzrostu. Nie będzie to obraz do końca prawdziwy, bo produkcja usług i budownictwa będzie dużo niższa niż przed kryzysem (wyższa jedynie w przemyśle). Wyższy będzie poziom spożycia, ale stale bardzo niski poziom inwestycji.

Wiele firm po wyjściu spod ochrony rządowych tarcz stanie w obliczu groźby bankructwa. Jeśli jednak wirus nie będzie mutować, sytuacja epidemiologiczna będzie pod kontrolą, nie będzie kolejnego lockdownu, a do Polski zaczną napływać środki z unijnego Funduszu Odbudowy, recesja wywołana pandemią będzie się stopniowo kończyć. Kryzys minie, powikłania pozostaną.

Ryzyko w finansach publicznych

Pierwszą poważną konsekwencją pandemii jest drastyczne pogorszenie się stanu finansów publicznych. Deficyt wzrósł do 7 proc., dług publiczny do 58 proc. PKB. Biorąc pod uwagę sytuację, wyniki te nie przerażają. Rząd, ograniczając działalność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11958

Wydanie: 11958

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Prospekt AVIVA

Nieprzypisane

Zamów abonament