Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Izrael czy Hamas

22 maja 2021 | Plus Minus | Michał Szułdrzyński

Wyjątkowo ostrej wymianie ognia między Izraelem a Hamasem towarzyszy niezwykłe wzmożenie w mediach społecznościowych. Tym razem jednak zaskakujące było wahnięcie nastrojów na korzyść Palestyńczyków: z małymi wyjątkami duża część celebrytów mediów społecznościowych uznała za stosowne oburzyć się działaniami izraelskimi. Wojsko tego państwa nazywano już nie tylko okupantami, ale dorzucano oskarżenia o ludobójstwo, apartheid i zbrodnie przeciwko ludności. Nawet część tzw. ekspertów winą za obecną eskalację jednoznacznie obarczało Izrael i premiera Benjamina Netanjahu, który miał doprowadzić do wojny, by ratować swoje rządy.

Warto pamiętać, że konflikt izraelsko-palestyński nie zaczął się wczoraj, a rachunki krzywd są po obu stronach. Faktem jest, że Izraelczycy kontynuują budowę osiedli na ziemiach, do których prawa roszczą sobie Palestyńczycy, dlatego też kwestia eksmisji kilku arabskich rodzin z Szajch Dżarrah stała się punktem zapalnym. Wcześniej policja izraelska zamknęła Bramę Damasceńską, miejsce wieczornych spotkań muzułmanów podczas ramadanu. Mało się jednak mówiło o tak zwanych atakach tiktokowych – czyli palestyńskiej wersji patostreamingu – nagrywanych na komórki atakach młodych Palestyńczyków na Żydów, które następnie wrzucano...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11968

Wydanie: 11968

Zamów abonament