Osiedle twarzą komunistycznej nowoczesności
Zmniejszano normy powierzchniowe przypadające na osobę, co skutkowało zmniejszeniem powierzchni budowanych mieszkań. Rezygnowano z drewna i cegły, a rozwijano budownictwo z prefabrykatów, upraszczano formy architektoniczne, rezygnowano z balkonów.
Komunizm i wczesny kapitalizm mają pewną cechę wspólną związaną z procesem szybkiej industrializacji. Istotą sprawy jest to samo, co w modelu miasta kapitalistycznego, miasta przemysłowego Castellsa: budowanie sypialni dla wielkich zakładów pracy, dla pracowników rozwijającego się sektora usług publicznych (szkolnictwa, służby zdrowia, transportu publicznego). Zaletami tego budownictwa wydawały się jego ekonomiczność, tempo powstawania budynków (zwłaszcza w technologii wielkiej płyty) oraz możliwości powiązania komunikacyjnego takich osiedli z przedsiębiorstwami.
Zacznijmy od miast zbudowanych niemal od zera. Jastrzębie-Zdrój powstaje jako rezultat decyzji o uruchomieniu kilku kopalń we wschodniej części Rybnickiego Zagłębia Węglowego. Budowa kopalń przebiega zresztą nieco szybciej niż budowa miasta. Wydobycie węgla ma w całym okresie Polski Ludowej bezwzględny priorytet. Ten surowiec energetyczny stanowił istotny czynnik rozwoju i funkcjonowania hutnictwa i przemysłu chemicznego oraz kluczowy element polskiego eksportu, głównie do Związku Sowieckiego i innych krajów bloku wschodniego. Czarne złoto było jednak także szczególnie ważne dla bilansu handlowego z krajami kapitalistycznymi. Dzięki eksportowi można było wydłużać listę zakupów dokonywanych za żelazną kurtyną. Stąd ciągłe wysiłki peerelowskich władz, aby zwiększać wydobycie, otwierać nowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta