Subkultura dworsko-wazeliniarska
Przyzwyczailiśmy się, że świat wolnych mediów, think tanków jest czymś oczywistym, że może być tylko lepiej. A być może za 30 lat będziemy wspominać to jako epizod historyczny, który mógł zaistnieć tylko w określonych warunkach, a ponieważ te warunki przestały występować, to samo musiało spotkać świat wolnej myśli - mówi Bartłomiej Radziejewski, prezes Nowej Konfederacji.
Plus minus: Polski Ład całkowicie zdominuje debatę publiczną?
Na chwilę na pewno. Prawo i Sprawiedliwość trafiło w dobry moment, bo opozycja znów zajmuje się sobą i to ze szczególną intensywnością. Z pewnością hasła związane z państwem dobrobytu mają duży potencjał, bo jeśli szukać wspólnych mianowników pomiędzy różnymi, często dalekimi od siebie grupami Polaków, chociażby pomiędzy redaktorami „Krytyki Politycznej" a „Plusa Minusa", rolnikami z Podkarpacia i wielkomiejską „warszawką", to aspiracje finansowe są jednymi z niewielu rzeczy, które rzeczywiście nas łączą. Na pewno ten plan daje PiS szansę na odzyskanie propagandowej inicjatywy.
Ale jakiś mało prawicowy ten Polski Ład...
W ogóle PiS jest mało prawicowe. To właściwie partia prawicowo-lewicowego populizmu antyestablishmentowego. Nie łapie się na żadną z klasycznych definicji prawicy ze swoją wybitnie socjalną agendą i z wybitnie niekonserwatywnym podejściem do instytucji.
W jakiej sytuacji po roku pandemii jest tzw. trzeci sektor, czyli organizacje pozarządowe – NGO-sy, think tanki?
Nie mam pełnego obrazu sytuacji, my trzymamy się akurat dosyć dobrze, natomiast wiem, że niektóre organizacje mocno ucierpiały. Ale pandemia pandemią, a czymś jeszcze innym jest to, jak trzeci sektor będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta