Specjalne służby siania zamętu
Rosja przy pomocy służb prowadzi wojnę z Zachodem. Pokazuje, że jest zdeterminowana, gotowa zabić przeciwników nawet na terenie państw NATO. Poprzez przemoc, zabójstwa, w tym z wykorzystaniem trucizn, wywołuje lęki i emocje, które zachodnia cywilizacja od siebie odsuwa i których chciałaby uniknąć - mówi gen. bryg. Radosław Kujawa, szef Służby Wywiadu Wojskowego w latach 2008-2015.
Plus Minus: Białorusini, być może przy współpracy z rosyjskimi służbami, zmusili do lądowania samolot z białoruskim opozycjonistą. Co to oznacza?
Aleksander Łukaszenko demonstruje, że walcząc o zachowanie władzy, nie cofnie się przed niczym, a opozycja będzie bezwzględnie zwalczana. Żaden przeciwnik reżimu nie może się czuć bezpieczny ani na Białorusi, ani w innym miejscu. Autorytarny przywódca walczy o przetrwanie. Koszty polityczne i międzynarodowe tej decyzji dla niego się nie liczą. Działanie było niestandardowe. Tyle że biorąc pod uwagę sytuacje, do których dochodzi w przestrzeni służb specjalnych, w przeszłości obserwowaliśmy bardziej drastyczne akty.
To głównie sygnał skierowany do białoruskiej opozycji: nie możecie być pewni jutra?
Tak. To krok również bardzo korzystny z rosyjskiego punktu widzenia, ponieważ oddala Białoruś od Zachodu. Warto przypomnieć, że jeszcze przed ubiegłorocznymi wyborami prezydenckimi prezydent Białorusi starał się pokazać, że ma inne możliwości funkcjonowania na scenie międzynarodowej. Podejmował zachodnich polityków, próbował np. kupować amerykańską ropę, aby pokazać, że nie jest skazany na zakup rosyjskiej. Ten etap definitywnie się skończył.
Białoruś kreowała się wręcz na państwo neutralne.
Ponad 20 lat władzy Łukaszenki to okres różnych faz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta