Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba chronić cywilizację łacińską

12 czerwca 2021 | Plus Minus
autor zdjęcia: Wojtek Jargiło
źródło: PAP

Odbudowa myśli narodowej to bardzo długi proces. Tym bardziej że prawica narodowa, katolicka, jest w Europie zmarginalizowana - mówi Krzysztof Kawęcki, politolog, historyk i polityk.

Plus Minus: Obserwatorzy sceny politycznej uważają, że Zjednoczoną Prawicę dotknęła choroba Akcji Wyborczej Solidarność. Frakcje zaczynają walczyć ze sobą i cała formacja może skończyć jak ona, czyli stracić władzę. Pracował pan w rządzie AWS i obserwował przemiany w niej zachodzące. Czy Zjednoczona Prawica rzeczywiście ma coś z AWS?

Nie da się tego porównać, bo inne były okoliczności tamtej koalicji. AWS skupiała kilkadziesiąt podmiotów. Ale widzę pewne podobieństwa – traktowanie polityki zbyt pragmatycznie, w kategoriach osobistych, odejście od zapowiedzi wyborczych. Jako prezes ugrupowania Prawica Narodowa byłem sygnatariuszem porozumienia, na mocy którego powstała Akcja Wyborcza Solidarność. To było 8 czerwca 1996 roku. Hegemonem w tamtej koalicji był związek zawodowy, ale do inicjatywy przystąpiła większość prawicowych formacji. Porozumienie podpisały wtedy 24 ugrupowania (później doszły jeszcze kolejne) i wszystkie akceptowały tę formułę.

Bolączką prawicy w latach 90. było ogromne rozdrobnienie i brak zdolności dogadywania się.

To było zrozumiałe. Po odzyskaniu niepodległości ludzie działający w opozycji zaczęli zakładać partie polityczne o wyraźnym profilu ideowym, stąd trudności w dogadywaniu się. Młode formacje nie miały ochoty na kompromisy. A że były niewielkie, rachityczne, to dla odmiany była „zasługa" Okrągłego Stołu. Partie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11985

Wydanie: 11985

Zamów abonament