Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kariera z widokiem na morze

12 czerwca 2021 | Plus Minus | Michał Dobrołowicz
autor zdjęcia: Kaspars Grinvalds
źródło: Shutterstock

Życie zawodowe i prywatne przenikają się tak mocno, że niektórzy rezygnują ze stawiania między nimi granic.

Budzik dzwoni o 7.00 rano. To sygnał, aby wybrać się na gimnastykę lub jogging na plaży. Można też spędzić jeszcze kilka chwil w łóżku, w końcu nie trzeba wyjeżdżać do pracy. Śniadanie w hotelowym ogródku to moment, w którym wiele osób przegląda służbowe e-maile. O 9.00 początek zebrania online. Po e-spotkaniu praca nad materiałami, które muszą być gotowe na następny dzień. Laptop trzeba wyłączyć najpóźniej o 11.55, bo w południe umówiony jest zabieg kosmetyczny w strefie wellness. W szatni przed wejściem do gabinetu kosmetyczki spotykają się copywriter, specjalista od public relations i ekspert od podatków z firmy audytowej.

Tak wygląda dzień w ramach workation. To słowo powstało z połączenia dwóch angielskich wyrazów: „work" (praca) i „vacation" (urlop). Chodzi o wyjazd, w czasie którego odpoczynek łączy się z wykonywaniem zawodowych obowiązków. Pojawiają się polskie określenia tego zjawiska: „pracowakacje" i „pracowczasy".

„Żyję, żeby pracować" – tym zdaniem część socjologów i specjalistów od zarządzania zasobami ludzkimi opisuje przedstawicieli pokolenia X, czyli osoby urodzone w latach 70. i na początku lat 80. XX wieku. Tej grupie przypisuje się przekonanie, że warto angażować się w pracę ponad miarę i w ten sposób, często po godzinach, konsekwentnie realizować ambitne zawodowe cele, aby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11985

Wydanie: 11985

Zamów abonament