Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bohaterowie polskiej opowieści

12 czerwca 2021 | Plus Minus | Piotr Zaremba
Serial „Stulecie Winnych” emitowany jest od marca 2019 r. na antenie TVP 1
autor zdjęcia: Damian Hornet
źródło: materiały prasowe
Serial „Stulecie Winnych” emitowany jest od marca 2019 r. na antenie TVP 1

Można się zżymać na błędy historyczne „Stulecia Winnych", ale sukces tego serialu wynika z podniesienia dziejów zwykłej, pochodzącej ze wsi rodziny do rangi mitu. Lud wygrywa, chociaż inaczej, niż chcą tego lewicowi „chłopomani".

Nie zdziwiłem się, kiedy usłyszałem, że przedłużono życie Władkowi Winnemu. W serialu TVP „Stulecie Winnych" gra go przez wszystkie trzy sezony Arkadiusz Janiczek, świetny aktor teatralny, pamiętany choćby z „Placu Zbawiciela" Krzysztofa Krauzego. Władysław to w tej chwili jeden z dwóch nestorów rodu Winnych, obok Stacha, jego brata, którego gra Jan Wieczorkowski. W pierwszych odcinkach dziejących się podczas I wojny światowej bracia byli młodsi od aktorów ich grających. W trzecim sezonie, którego akcja kończy się w roku 1976 – Wieczorkowski i Janiczek, czterdziestokilkulatkowie, grają starców.

Saga, czyli hit

Janiczek sam zapowiedział przy okazji występu w „Jaka to melodia", że jego bohater umrze w roku 1974. A jednak producent zdecydował inaczej. Stwierdził, że Władek to zbyt popularna postać, aby się z nim rozstawać. W rezultacie odejdzie w wieku... 104 lat. To oznacza, że wystąpi w czwartym sezonie, który jest szykowany na przyszły rok.

Skąd wiedza o popularności tej postaci? Zacznijmy od tego, że „Stulecie Winnych" jest po trzech seriach pokazywanych między rokiem 2019 a 2021 absolutnym hitem, czempionem wyprzedzającym popularne programu i seriale Polsatu czy TVN. Średnia oglądalność sezonu trzeciego to nieco ponad 3 mln widzów – o 290 tys. więcej niż sezonu drugiego.

Nic dziwnego, że potworzyły się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11985

Wydanie: 11985

Zamów abonament