Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ci, którzy ratowali

12 czerwca 2021 | Plus Minus | Marek Kozubal
Prezydent Andrzej Duda wręcza medal Petrze Hrudzewyczowi
autor zdjęcia: Marek Borawski
źródło: KPRP
Prezydent Andrzej Duda wręcza medal Petrze Hrudzewyczowi

Prezydent Andrzej Duda odznaczył medalami Virtus et Fraternitas dziewięć osób za heroiczną postawę w niesieniu pomocy obywatelom polskim, ofiarom systemów totalitarnych XX wieku.

Odznaczenie Virtus et Fraternitas przyznawane jest zasłużonym w niesieniu pomocy naszym rodakom oraz pielęgnowaniu pamięci o polskich ofiarach systemów totalitarnych XX w. Zgodnie z przepisami chodzi o popełnione w okresie od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r. zbrodnie sowieckie, zbrodnie niemieckie, zbrodnie z pobudek nacjonalistycznych lub inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości oraz zbrodnie wojenne. Odznaczenie mogą także otrzymać osoby, które podejmują działania dla upamiętnienia tych, którzy nieśli pomoc i ocalenie. Po raz pierwszy medale wręczono w czerwcu 2019 r.

Kandydatów do medalu przedstawia Instytut Pileckiego. Jego pracownicy prowadzą badania, aby daną historię potwierdzić, uzupełnić i rozbudować. – Każda z badanych przez nas historii wymaga odrębnego podejścia. Nie ma tu podobnych historii ani dróg na skróty. Kluczowe w naszej pracy są fakty, które znajdujemy w różnego rodzaju źródłach – opisuje Anna Łozińska z Instytutu Pileckiego.

– Oczywiście, jeśli kandydaci do odznaczenia są osobami znanymi, przynajmniej lokalnie, lub pochodzą ze znanej i szanowanej rodziny, to wtedy materiał, do którego docieramy, jest obszerniejszy. Można tu przywołać historię Jenő Ettera, burmistrza Ostrzyhomia, który aktywnie uczestniczył w akcji przyjmowania i zaopatrywania polskich uchodźców na Węgrzech, czy też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11985

Wydanie: 11985

Zamów abonament