Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wolno ot tak awansować cudzoziemca

24 czerwca 2021 | Kadry i Płace | Katarzyna Gospodarowicz

Zmieniając obcokrajowcowi warunki zatrudnienia bez dopełnienia wymaganych prawem formalności pracodawca naraża się na grzywnę, a nawet utrudnienia w możliwości dalszego zatrudniania cudzoziemców.

Pracodawcy wiedzą, że aby legalnie zatrudnić cudzoziemca w Polsce, trzeba zalegalizować jego pracę i pobyt. W miarę sprawnie poruszają się wśród form legalizacji zatrudnienia oraz doradzają zatrudnionym w kwestiach pobytowych. Niestety z praktyki wynika, że na etapie zatrudnienia nie pamiętają już, że pewne warunki zatrudnienia cudzoziemca, aby mogły być zmienione, wymagają przejścia formalnej procedury zmiany dokumentów. Takie sytuacje prowadzą najczęściej do nielegalnego zatrudnienia, a dla firmy mogą wiązać się m.in. z koniecznością zapłaty kary grzywny czy brakiem możliwości uzyskiwania zezwoleń na pracę lub oświadczeń przez określony czas.

Odmienne zasady

Pracodawcy są przyzwyczajeni, że jedyną formalnością w przypadku zmiany stanowiska, w tym awansowania, jest podpisanie z zatrudnionym aneksu do umowy o pracę. Dodatkowo, często korzystają również z instytucji czasowego powierzenia innych warunków pracy do trzech miesięcy na podstawie art. 42 § 3 kodeksu pracy i przenoszą zatrudnionych – według potrzeby – do innych prac. Niestety zapominają, że to, co wolno stosować do pracowników zwolnionych z obowiązku legalizacji zatrudnienia, nie zawsze jest możliwe wobec cudzoziemców. Trzeba mieć świadomość, że ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy czy ustawa o cudzoziemcach, tj. ustawy specjalne, mogą przewidywać pewne ograniczenia w zakresie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11995

Wydanie: 11995

Spis treści
Zamów abonament