Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie firmy muszą zmierzyć się z redukcją śladu węglowego

24 czerwca 2021 | Ekonomia i rynek | Barbara Oksińska
źródło: materiały prasowe

Dekarbonizacja przedsiębiorstw może decydować o ich konkurencyjności i atrakcyjności ich produktów dla klientów i potencjalnych inwestorów – przekonuje Dariusz Sokulski, dyrektor działu efektywności energetycznej w Siemens Polska.

 

Ruszyła transformacja polskiej energetyki i gospodarki, zmierzająca do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i ochrony klimatu. Jak pana zdaniem ten proces powinien wyglądać? Na co powinniśmy jako kraj położyć największy nacisk?

Ten proces rozpoczął się już kilka lat temu, a teraz widzimy jego wyraźne przyspieszenie, zwiększenie świadomości, że zmiany są konieczne. W ramach transformacji energetycznej największy nacisk powinniśmy położyć na dekarbonizację i decentralizację źródeł wytwórczych, przy jednoczesnej redukcji zapotrzebowania na energię – czy to elektryczną, czy cieplną. Powinniśmy zwiększyć wysiłki zmierzające do zwiększenia efektywności wykorzystania energii, do niemarnowania jej, bo najczystsza, najbardziej zielona i najtańsza energia to ta, której nie zużyjemy.

Jakie znaczenie transformacja energetyczna ma dla konkurencyjności polskiego przemysłu, który dziś mocno narzeka na rosnące ceny prądu?

Znaczenie transformacji dla przemysłu jest ogromne i będzie jeszcze większe w kolejnych latach. Dlatego właśnie ten obszar stał się filarem nowej strategii Siemens Polska. Chcemy wspierać polską gospodarkę, dbając o środowisko i dobro planety. Nasza firma skupia się na cyfrowej i energetycznej transformacji oraz zrównoważeniu własnej działalności. To, co my obserwujemy, to że od kilku lat firmy na całym świecie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11995

Wydanie: 11995

Spis treści
Zamów abonament