Odmowa zaszczepienia to wątpliwy powód zwolnienia
Wypowiedzenie umowy za odmowę poddania się szczepieniu przeciwko Covid-19 budzi kontrowersje. Mocne argumenty mają zwolennicy i przeciwnicy tego rozwiązania. Adrian Prusik, radca prawny, Wojewódka i Wspólnicy
W przestrzeni publicznej pojawiają się informacje o pierwszych decyzjach kadrowych pracodawców, którzy wypowiadają pracownikom umowy o pracę z powodu odmowy poddania się szczepieniu przeciwko Covid-19. Taka praktyka budzi wątpliwości, chociaż argumentów zwolennikom nie brakuje.
Przede wszystkim odnoszą się one do obowiązku pracodawcy dotyczącego zapewnienia bezpiecznych warunków pracy (art. 207 kodeksu pracy). Pracodawca, żeby móc realizować swój obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy, powinien mieć prawo do negatywnej oceny postawy pracownika, który odmawia zaszczepienia się przeciwko Covid-19. Taka postawa pracownika może tworzyć ryzyko dla bezpieczeństwa załogi.
Priorytetem dobro ogółu
Z rolą pracodawcy jako podmiotu zapewniającego bezpieczeństwo koresponduje w takiej sytuacji obowiązek pracownika dbałości o dobro zakładu pracy (art. 100 § 2 pkt 4 k.p.). Wbrew powielanemu niekiedy, acz uproszczonemu rozumieniu, nie chodzi tu wyłącznie o dbałość względem interesów samego pracodawcy. „Dbałość o dobro zakładu pracy" utożsamia się także z dbałością o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta