Procedury związane z wydatkowaniem środków unijnych
Środki, które korzystający ze wsparcia unijnego otrzymali na realizację projektów nie tracą publicznego charakteru. Dotyczy to również środków przekazanych podmiotom prywatnym, w tym przedsiębiorcom. Ich sposób wydatkowania musi podlegać licznym rygorom i ograniczeniom. Zostały one opisane w tzw. procedurach.
W świetle art. 184 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, wydatki związane z realizacją programów i projektów finansowanych ze środków unijnych są dokonywane zgodnie z procedurami określonymi w umowie międzynarodowej lub innymi procedurami obowiązującymi przy ich wykorzystaniu. Procedury, o których mowa w tym przepisie wynikają przy tym nie tylko z aktów prawa powszechnie obowiązującego, ale także z łączącej strony umowy o dofinansowanie, w której zostaje określony uzgodniony sposób działania beneficjenta (tak: Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 16 listopada 2017 r., sygn. akt II GSK 489/16).
WAŻNE!
W świetle wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia z 16 stycznia 2020 r. (sygn. akt I GSK 1607/18), to przede wszystkim umowa o dofinansowanie opracowana w ramach systemu realizacji programu operacyjnego, zawarta pomiędzy organem a beneficjentem oraz wytyczne, do stosowania których beneficjenci zobowiązują się w tej umowie, są dokumentami regulującymi procedury wydatkowania środków europejskich. W orzecznictwie przyjmuje się, że dokumenty tworzące system realizacji programu operacyjnego (umowa o dofinansowanie, wytyczne, komunikaty opracowane przez instytucje zarządzające) stanowią wprawdzie specyficzne, ale prawne uregulowania i przyznaje się im walor źródła prawa. Projekty realizowane są przez beneficjentów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta