Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Procedury związane z wydatkowaniem środków unijnych

25 czerwca 2021 | Biznes w czasie pandemii | Tomasz Picheta

Środki, które korzystający ze wsparcia unijnego otrzymali na realizację projektów nie tracą publicznego charakteru. Dotyczy to również środków przekazanych podmiotom prywatnym, w tym przedsiębiorcom. Ich sposób wydatkowania musi podlegać licznym rygorom i ograniczeniom. Zostały one opisane w tzw. procedurach.

W świetle art. 184 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, wydatki związane z realizacją programów i projektów finansowanych ze środków unijnych są dokonywane zgodnie z procedurami określonymi w umowie międzynarodowej lub innymi procedurami obowiązującymi przy ich wykorzystaniu. Procedury, o których mowa w tym przepisie wynikają przy tym nie tylko z aktów prawa powszechnie obowiązującego, ale także z łączącej strony umowy o dofinansowanie, w której zostaje określony uzgodniony sposób działania beneficjenta (tak: Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 16 listopada 2017 r., sygn. akt II GSK 489/16).

WAŻNE!

W świetle wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia z 16 stycznia 2020 r. (sygn. akt I GSK 1607/18), to przede wszystkim umowa o dofinansowanie opracowana w ramach systemu realizacji programu operacyjnego, zawarta pomiędzy organem a beneficjentem oraz wytyczne, do stosowania których beneficjenci zobowiązują się w tej umowie, są dokumentami regulującymi procedury wydatkowania środków europejskich. W orzecznictwie przyjmuje się, że dokumenty tworzące system realizacji programu operacyjnego (umowa o dofinansowanie, wytyczne, komunikaty opracowane przez instytucje zarządzające) stanowią wprawdzie specyficzne, ale prawne uregulowania i przyznaje się im walor źródła prawa. Projekty realizowane są przez beneficjentów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11996

Wydanie: 11996

Spis treści

Reklama

Zamów abonament