Potężne skutki drogiego CO2
Objęcie unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS) kolejnych branż pomoże redukować wpływ przemysłu na środowisko, ale potężnie obciąży domowe budżety obywateli UE.
Rozważane wprowadzenie do systemu ETS transportu i budynków mieszkalnych mogłoby spowodować wzrost cen uprawnień do emisji CO2 do poziomu nawet 180 euro/t – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który w piątek ma swoją premierę. Taki poziom cen byłby konieczny, aby osiągnąć wymaganą redukcję emisji w tych obszarach. Tymczasem już obecne stawki, sięgające około 55 euro/t okazały się ogromnym ciężarem dla polskiego przemysłu, energetyki i ciepłownictwa. Tak potężny wzrost cen mógłby dobić te branże, ale miałby też potężny wpływ na portfele obywateli Unii Europejskiej. Jak wynika z raportu, koszty dla gospodarstw domowych mogłyby sięgnąć nawet 1,1 bln euro w latach 2025–2040.
Cios dla najuboższych
Analiza PIE pokazuje, że potencjalne roczne koszty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta