Skutki złożenia ofert przez blisko powiązanych rodzinnie wykonawców
Powiązania rodzinne między wykonawcami, chociaż nie są zabronione, w określonych przypadkach mogą być zakwalifikowane jako porozumienie ograniczające konkurencję. Kamil Magier, radca prawny, partner w Magier Sterniczuk Zwolińska Kancelaria Radców Prawnych Sp.p.
To, że nie mogą istnieć bliskie powiązania rodzinne pomiędzy personelem zamawiającego a wykonawcą przesądza jednoznacznie ustawa Prawo zamówień publicznych (art. 56 ust. 2 pkt 2 PZP). W razie zaistnienia takich powiązań, osoba wykonująca czynności po stronie zamawiającego podlega wyłączeniu z dalszych prac w postępowaniu. Jednocześnie przepisy nakazują powtórzenie czynności wykonanych przez taką osobę w postępowaniu, z drobnymi wyjątkami (art. 56 ust. 7 PZP). W ostateczności, jeśli zamawiający tak postanowi w dokumentach zamówienia, wykonawca może nawet zostać wykluczony z postępowania (art. 109 ust. 1 pkt 6 PZP).
A co stanowią przepisy PZP w przypadku zaistnienia bliskich powiązań rodzinnych pomiędzy wykonawcami, którzy złożyli oferty w tym samym postępowaniu? Czy oferty wykonawców powinny zostać automatycznie odrzucone jako złożone w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji-zmowy przetargowej? Czy być może automatyzm należy odrzucić i każdy przypadek należy interpretować indywidualnie? A być może jest jakaś złota reguła, która pomoże ocenić każdy stan faktyczny?
Powiązania nie są zakazane
Niestety, w przypadku powiązań rodzinnych między wykonawcami, przepisy nie dają jednoznacznej odpowiedzi, co ma w takiej sytuacji zrobić zamawiający. Nie ma zastosowania w takim przypadku swoisty automatyzm działania, jak w przypadku powiązań na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta