Finansowanie z Horyzontu Europa – na przykładzie EIC Pathfinder Challenge
Program ramowy Unii Europejskiej Horyzont Europa przewiduje łącznie ponad 95 miliardów euro na badania i innowacje. Możliwości finansowania są dostępne nie tylko dla jednostek badawczych, ale również dla przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem tych o statusie MŚP.
Aby ułatwić zrozumienie procesu uzyskiwania dofinansowania, zostanie on poniżej przedstawiony na przykładzie konkretnego naboru – grantu EIC na innowacje związane z produkcją „zielonego" wodoru.
Dokumentacja jak program komputerowy
Regulacje tworzące Horyzont Europa składają się z tysięcy stron aktów prawnych, programów roboczych, podręczników, wytycznych i formularzy. Choć przy pierwszym zetknięciu taka ilość tekstu może zniechęcać, to zrozumienie metodyki jej konstrukcji pozwala na szybkie przejście od zainteresowania programem ramowym do wystąpienia o dofinansowanie.
Po pierwsze, trzeba przyjąć perspektywę, że ta cała dokumentacja jest jak kod źródłowy programu komputerowego – zawiera szczegółowe opisy komend, które obejmują wszystkie procesy związane z dofinansowaniem we wszystkich obszarach programu ramowego. Wszystkie, co oznacza, że podobnie jak nie trzeba znać wszystkich formuł arkusza kalkulacyjnego, by z niego korzystać, nie trzeba znać wszystkich reguł Horyzontu Europa, bo w ogromnej części dotyczą procesów, które takiego beneficjenta nie dotyczą. Aby osiągnąć sukces w postaci dofinansowania, podstawą jest wyszukanie szczegółowego „podprocesu" oraz wprowadzenie do tego podprocesu takich danych, które się wpisują w charakter i cele tego podprocesu (tj. informacje o beneficjencie i o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta