Nowa ustawa deweloperska nie tylko dla nowych lokali mieszkalnych
Przepisy, które mają chronić nabywców lokali mieszkalnych będą miały zastosowanie także do mieszkań oddanych do użytkowania, lokali użytkowych oraz do sprzedaży mieszkań przez tzw. flipperów.
Ustawa z 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Nowa Ustawa Deweloperska) wejdzie w życie co do zasady 1 lipca 2022 r. Jej celem jest przede wszystkim zwiększenie praw nabywców mieszkań oraz ich ochrona przed nieuczciwymi praktykami deweloperów. W stosunku do poprzedniej ustawy deweloperskiej, znacznie rozszerzono jej zakres zastosowania a tym samym zwiększono ochronę nabywców mieszkań.
Umowy deweloperskie oraz umowy przedwstępne
Katalog umów, który objęty jest najszerszą ochroną to przede wszystkim umowy deweloperskie, tj. umowy, których przedmiotem jest wybudowanie budynku, wyodrębnienie z niego lokalu oraz przeniesienie jego własności na rzecz nabywcy (wybudowanie domu i przeniesienie jego własności na nabywcę).
Nowością jest, że takim samym zakresem ochrony objęte zostały umowy przedwstępne (zobowiązujące do wybudowania / wyodrębnienia / przeniesienia własności), dotyczące domów lub mieszkań. Jak wynika z uzasadnienia projektu omawianej ustawy, dotychczasowa praktyka była w tym zakresie niejednolita, zdarzało się, że deweloperzy zawierali umowy zobowiązujące do wybudowania mieszkania / domu w zwykłej formie pisemnej, roszczenia nabywców nie były ujawniane w księgach wieczystych, a nabywcy wpłacali zaliczki bezpośrednio na konto dewelopera...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta