Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klimatyczne Bielsko-Biała

06 sierpnia 2021 | Dodatek
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

Bielsko-Biała posiada wiele określeń. Nazywane jest Małym Wiedniem ze względu na piękną architekturę budynków, wzorowaną na stolicy Austrii; miastem w górach, gdyż leży u stóp Beskidów, miastem 100 przemysłów, ponieważ to tu od stuleci rozwijały się różnorodne gałęzie gospodarki, i wreszcie miastem bajkowym, bo w Bielsku-Białej powstały najbardziej popularne bajki animowane, znane pokoleniom naszych rodziców i dziadków: „Bolek i Lolek", „Reksio", „Pampalini, łowca zwierząt" czy „Porwanie Baltazara Gąbki".

 

Wczesny rozwój przemysłu, a zwłaszcza jego funkcjonowanie w czasach komunizmu odbiło się piętnem na środowisku naturalnym. Miasto od wielu lat walczy ze skutkami niskiej emisji w każdy możliwy sposób. Bielsko-Biała chce stać się miastem klimatycznym.

Po pierwsze: walka z niską emisją i jej skutkami

Bielsko-Biała leży na przecięciu szlaków turystyczno-transportowych północ-południe i wschód-zachód. Stąd równie blisko jest do Warszawy, Wiednia, Pragi czy Budapesztu. Zbudowane zostały obwodnice i wyprowadzony główny ruch tranzytowy z centrum miasta. W ramach walki z niską emisją już od 2007 roku realizowany jest autorski miejski program dopłat do likwidacji kopciuchów w domach jednorodzinnych, a od 2008 roku w miejskich domach wielorodzinnych instalowane jest ogrzewanie ekologiczne. Dzięki temu łącznie ponad 4 tys. starych pieców i trzonów węglowych zostało zamienionych na ogrzewanie przyjazne środowisku naturalnemu. Wciąż rośnie liczba wymian dokonywanych rocznie, aby w 2027 roku zakończyć to zadanie z sukcesem. Przeprowadzony został także pilotaż programu uciepłownienia osiedli położonych w centrum miasta. Ma on na celu likwidację pieców węglowych w budynkach wielorodzinnych i podłączanie ich do sieci ciepłowniczej, gdyż na terenie miasta funkcjonuje nowoczesna elektrociepłownia o sprawności wytwarzania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12032

Wydanie: 12032

Spis treści

Reklama

Zamów abonament