Jakie uprawnienia ma fundusz wobec beneficjenta subwencji
Źródłem stosunku prawnego między Polskim Funduszem Rozwoju a przedsiębiorcą, beneficjentem Tarczy Finansowej PFR 1.0, jest umowa subwencji finansowej.
Ważny jest zakres dyskrecjonalności (swobody) PFR przy podejmowaniu decyzji o subwencji finansowej dla beneficjenta.
Jak to zwykle wyglądało
Najpierw przedsiębiorca składał wniosek i jednocześnie, podpisywał umowę subwencji finansowej, którą następnie podpisywał przedstawiciel właściwego banku, działający jako pełnomocnik PFR. Od tego momentu strony były związane treścią dokumentacji programowej, czyli w gruncie rzeczy – umową subwencji finansowej oraz regulaminem.
Następnie dokumentacja była przekazywana do PFR i rozpatrywana pod kątem spełnienia warunków programowych - głównie na podstawie danych pozyskanych z baz organów publicznych pod kątem prawdziwości oświadczeń przedsiębiorcy.
Po weryfikacji wniosku PFR wydawał decyzję, która mogła być pozytywna, czyli przyznająca przedsiębiorcy całą wnioskowaną kwotę subwencji, jej część albo negatywna. W przypadku wydania decyzji o przyznaniu kwoty niższej niż wnioskowana, przedsiębiorcy przysługiwała możliwość skorzystania z postępowania odwoławczego. Nie przysługiwało ono od decyzji negatywnej; w takim przypadku umowa wygasała i należało złożyć nowy wniosek. Przedsiębiorcy otrzymywali zwykle środki w ciągu kilku dni i odbywało się to bez większych problemów.
Pora na rozliczenie
Po 12 miesiącach od dnia wypłaty subwencji beneficjenci powinni rozliczyć otrzymaną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta