Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przekonać Polaków do drugiego dziecka

14 sierpnia 2021 | Plus Minus
Decyzja o pierwszym dziecku wynika  z wartości, emocji, potrzeby rodzicielstwa. Natomiast drugie dziecko staje się wyzwaniem – logistycznym  i ekonomicznym. Na zdjęciu Bartosz Marczuk – wiceminister i Elżbieta Rafalska – minister rodziny, pracy  i polityki społecznej w czasie Narodowej Debaty o Rodzinie, 27.09.2017 r.
autor zdjęcia: Andrzej Hulimka
źródło: REPORTER/east news
Decyzja o pierwszym dziecku wynika z wartości, emocji, potrzeby rodzicielstwa. Natomiast drugie dziecko staje się wyzwaniem – logistycznym i ekonomicznym. Na zdjęciu Bartosz Marczuk – wiceminister i Elżbieta Rafalska – minister rodziny, pracy i polityki społecznej w czasie Narodowej Debaty o Rodzinie, 27.09.2017 r.
źródło: Shutterstock

Mieliśmy pandemię i jest chyba oczywiste, że w czasie pandemii nie rodzą się dzieci. Czynienie z tego zarzutu rządowi jest groteskowe - mówi Bartosz Marczuk, ekspert polityki rodzinnej, wiceprezes PFR.

Plus Minus: Według prognoz demograficznych Eurostatu w 2050 roku będą tylko 34 miliony Polaków, o prawie 4 mln mniej niż obecnie. A za 80 lat, czyli na koniec stulecia, populacja naszego kraju skurczy się do 27,7 mln. Jesteśmy na równi pochyłej?

Nie. Od kilku lat rząd robi bardzo dużo, żeby ta prognoza się nie ziściła. A jeżeli mówimy o ambitnym celu, który możemy sobie postawić, to brzmi on: w 2050 roku powinno nas być 45–50 mln.

To są jakieś fantasmagorie. Jakim cudem w ciągu 30 lat miałoby przybyć w Polsce 7–12 mln obywateli?

A takim, że liczebność społeczeństwa jest związana z dzietnością, ale też jest pochodną imigracji, emigracji i innych zjawisk. Polityka rodzinna ułatwiająca ludziom podejmowanie decyzji o posiadaniu dzieci jest kluczowa, ale jest jednym z elementów całej układanki. Trzeba robić wiele rzeczy naraz, zaczynając od ściągania do kraju Polaków, którzy są za granicą. Potrzeba zachęty dla tych, którzy wyemigrowali po wejściu Polski do Unii Europejskiej. W ubiegłym roku sporo takich osób wróciło do Polski.

Z powodu brexitu, a nie działań rządu.

Działania rządu też mają tu znaczenie. Jeśli Polska szybko się rozwija, nie ma w niej praktycznie bezrobocia, rosną płace, mamy odważną politykę społeczną – to przemawia do wyobraźni. Poza tym na tym polega mądrość,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12039

Wydanie: 12039

Zamów abonament