Przychód od nadliczbowych motogodzin za wynajęty sprzęt
Jeżeli umowa najmu wózka widłowego określa limity jego używania, to rozliczenie nadlimitów powinno nastąpić w momencie ich ustalenia.
Y. Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie wynajmu wózków widłowych. Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy. Z tytułu najmu wózków widłowych spółka pobiera miesięczny czynsz. Umowy najmu przewidują limity motogodzin pracy wózka widłowego. W przypadku przekrocze-nia limitu tych motogodzin, najemcy są zobowiązani do uiszczenia na rzecz spółki opłaty dodatkowej wyliczonej według wzoru:
AxB=OD gdzie:
A – liczba motogodzin powyżej limitu rocznego,
B – stawka dodatkowa za jedną motogodzinę powyżej limitu rocznego,
OD – opłata dodatkowa.
Przepracowane w danym roku kalendarzowym nadliczbowe motogodziny rozliczane są na podstawie wskazań licznika motogodzin znajdującego się na wy-najmowanych urządzeniach. Stan licznika motogodzin weryfikowany jest po zakończeniu roku kalendarzowego (w pierwszych dniach następnego roku) i potwierdzany protokołem zaakceptowanym przez obie strony. W przypadku gdy protokół potwierdzi przekroczenie limitu motogodzin, spółka wystawia faktury potwierdzające rozliczenie nadliczbowych motogodzin. Faktura zawsze wystawiana jest w tym samym miesiącu, w którym następuje zatwierdzenie protokołu. W zawartych umowach dotyczących rozliczenia nadliczbowych motogodzin brak jest ustanowionego okresu rozliczeniowego.
Czy spółka powinna rozpoznać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta