Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Raportowanie ESG zyskuje na znaczeniu

25 sierpnia 2021 | Rachunkowość | Barbara Misterska-Dragan

Dane ESG, uważane za wyznacznik zrównoważonego rozwoju, są coraz bardziej doceniane przez firmy. Czy raportowanie tego typu informacji powinno być obowiązkowe? A jeśli tak, to czy atestacja powinna być wymagana i przez jakie podmioty powinna być wykonywana? Kwestie te nabierają coraz większego znaczenia i są dyskutowane na świecie, w Europie, a także w Polsce.

Wraz z upowszechnieniem inicjatyw ESG (ang. environment, social, governance) – częściowo na skutek zmieniających się oczekiwań udziałowców, a także zmiany podejścia wśród podmiotów zapewniających finansowanie, nowych regulacji, debat społecznych i ryzyk reputacyjnych oraz na skutek nowych szans biznesowych – zapotrzebowanie na informacje dotyczące ESG oraz weryfikację informacji znacznie wzrosło na przestrzeni ostatnich lat i trend ten będzie się z pewnością utrzymywał. Jak wynika z raportu Deloitte Central Europe Private Equity Confidence Survey, zainteresowanie spółkami, które w swojej działalności uwzględniają czynniki środowiskowe, społeczne i dotyczące ładu korporacyjnego wciąż rośnie. Ponad dwie trzecie przedstawicieli funduszy private equity w Europie Środkowej przyznaje, że włączenie czynników ESG w strategię firmy prowadzi do zwiększenia jej wyceny lub większych zwrotów z inwestycji.Ponieważ dążenie do stworzenia globalnych standardów i ram sprawozdawczości niefinansowej wciąż trwa, inwestorzy, organy regulacyjne i decydenci kierują swoją uwagę na ważną rolę, jaką w promowaniu wysokiej jakości sprawozdawczości pełni ich atestacja. Wobec rosnącego znaczenia informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju, ich niska jakość stanowi bowiem zagrożenie dla ochrony inwestorów i stabilności finansowej.

Globalny raport

Dlatego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12048

Wydanie: 12048

Spis treści
Zamów abonament