Jak rozliczyć księgowo i podatkowo wpłaty na pracownicze plany kapitałowe
Wdrożenie rozwiązań związanych z obsługą PPK w jednostce prowadzącej księgi rachunkowe wiąże się z odpowiedną ewidencją rachunkową tych zdarzeń oraz ich poprawnym rozliczeniem podatkowym.
Pracownicze Plany Kapitałowe (dalej: PPK) to względnie nowe – wprowadzone ustawą z 4 października 2018 r. – rozwiązanie umożliwiające osobom zatrudnionym systematyczne oszczędzanie na ich cele emerytalne. Wejście w życie PPK zostało rozłożone w czasie, a ostatnie jednostki – te zatrudniające mniej niż 20 osób – w praktyce dołączyły do programu w kwietniu 2021 r.
Programem PPK zostały objęte osoby, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowemu. To na pracodawcy ciąży obowiązek otwarcia dla pracownika, we współpracy z wybraną instytucją finansową, indywidualnego rachunku PPK. Zasilany przez comiesięczne wpłaty, będzie prywatnym i dziedzicznym kapitałem uczestnika PPK z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez niego 60. roku życia, a także na inne określone w ustawie cele.
UWAGA!
Obowiązki formalne dotyczące PPK spoczywają na pracodawcy, który nie może zrezygnować z wdrożenia systemu w firmie, ale może zrezygnować z wpłat dodatkowych lub odpowiednio zmniejszyć ich wysokość. Pracownik natomiast decyduje o swoim uczestnictwie w programie i ewentualnej wysokości wpłat dodatkowych.
Wpłaty na PPK pochodzą z trzech źródeł. Pracodawca wpłaca minimum 1,5 proc. wynagrodzenia brutto uczestnika PPK. Może zadeklarować wyższą wpłatę, ale nie wyższą niż 2,5 proc. wartości brutto wynagrodzenia. Wysokość wpłaty podstawowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta