Czy wcześniejsze kary umowne mogą prowadzić do wykluczenia
To, czy naliczenie kary umownej w uprzednim zamówieniu publicznym mieści się w przesłankach art. 109 ust. 1 pkt 7 prawa zamówień publicznych, to interesujący i doniosły problem dla praktyki sądowej i pozasądowej.
Wykonawcy, którzy wcześniej nie wykazali się należytą rzetelnością, mogą nie być dopuszczeni do udziału w postępowaniu, jeżeli zamawiający przewiduje zastosowanie art. 109 ust. 1 pkt 7 p.z.p. Jak wiadomo, zgodnie z przywołanym przepisem wykonawca podlega wykluczeniu, jeżeli z przyczyn leżących po jego stronie w znacznym stopniu lub zakresie nie wykonał lub nienależycie wykonał albo długotrwale nienależycie wykonywał istotne zobowiązanie wynikające z wcześniejszej umowy w sprawie zamówienia publicznego, co doprowadziło do wypowiedzenia lub odstąpienia od umowy, odszkodowania, wykonania zastępczego lub realizacji uprawnień z tytułu rękojmi za wady. Omówione tu zostaną wybrane aspekty kary umownej, a tym samym poza zakresem rozważań leży m.in. szczegółowe opisywanie innych elementów poszczególnych przesłanek, czy też ujęcie samych przesłanek, kwestii ciężaru dowodu i problematyki dowodowej na tle art. 109 ust. 1 pkt 7 ustawy p.z.p., a także zagadnień dotyczących umowy koncesji.
Są kontrowersje
Redakcja powołanego wyżej przepisu nie jest jasna i rodzi wątpliwości. Jeden z takich problemów dotyczy ujęcia samych przesłanek wykluczenia, a ponadto w pytaniu, czy – m.in. w świetle zasady proporcjonalności − poprzez okoliczności, za które wykonawca ponosi odpowiedzialność, nie należy, co do zasady, rozumieć zawinienia po „wykonawczej" stronie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta