Auto osobowe w działalności nierejestrowej
Wydatki z tytułu kosztów używania oraz składek na ubezpieczenie samochodu osobowego wykorzystywanego wyłącznie w prowadzonej działalności nieewidencjonowanej mogą być w całości kosztem z tej działalności.
- Posiadam samochód o wartości 18 000 zł. Spełniam wszystkie warunki do prowadzenia działalności nierejestrowej zawarte w Prawie przedsiębiorców oraz w ustawie o PIT. Moja działalność polega na udzielaniu prywatnych lekcji gry na instrumentach i do jej prowadzenia ma zamiar wykorzystywać samochód osobowy stanowiący współwłasność małżeńską. Auto ma mi służyć do dojazdów do miejsca świadczenia usług lub w celu pozyskania usługobiorców na świadczone usługi. W związku z tym będę ponosił wydatki na zapłatę składek na ubezpieczenie samochodu oraz wydatki z tytułu używania samochodu, w szczególności: paliwa, smarów, oleju silnikowego, płynu hamulcowego, płynu do spryskiwaczy, części zamiennych, usług naprawy samochodu, usług przeglądu samochodu, usług myjni samochodowej. Samochód będzie służył wyłącznie do prowadzonej działalności nierejestrowej, gdyż do celów prywatnych posiadam inny samochód. Czy poniesione wydatki ponoszone na składki na ubezpieczenie społeczne oraz wymienione wydatki z tytułu używania samochodu będę mógł w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu uzyskanego z tej działalności? – pyta czytelnik.
Źródłami przychodów są m.in. inne źródła (zob. art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT).
Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, uważa się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta