Sąd odwoławczy musi naprawić postępowanie
Zażalenie do Sądu Najwyższego przysługuje także w razie uchylenia przez sąd II instancji wyroku sądu I instancji i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania. Takie zażalenie ma służyć skontrolowaniu, czy orzeczenie zostało prawidłowo oparte na jednej z przesłanek wymienionych w przepisach.
Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 21 lutego 2018 r. (III PZ 15/17).
W tej sprawie pracownik dochodził przed sądem pracy od pracodawcy wypłaty kilku składników wynagrodzenia, w tym wynagrodzenia za pracę, wynagrodzenia za pracę w porze nocnej, dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych oraz ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, w łącznej kwocie prawie 40 tys. złotych. Pracownik był zatrudniony w pozwanej spółce na podstawie umowy o pracę w wymiarze 1/2 etatu za minimalnym wynagrodzeniem na stanowisku: pracownik ochrony, grupy interwencyjne – kierowca. Dodatkowo zawarł też umowę kontraktową z innym podmiotem na pełnienie dyżuru telefonicznego i wykonywanie patroli interwencyjnych. Z ustalonego w sprawie stanu faktycznego wynikało, że świadczył pracę w nocy, a także pracował ponad normy czasu pracy przewidziane dla jego zatrudnienia na 1/2 etatu, jednak brak regulaminu pracy oraz zasad określenia systemu jego czasu pracy uniemożliwiały klasyfikację tej pracy jako ponadnormatywnej. Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego sąd rejonowy uznał powództwo za niezasadne z uwagi na nieudowodnienie zakresu roszczenia oraz niewykazanie podstaw do uśrednionego sposobu jego obliczenia. Zdaniem tego sądu, przekonanie i twierdzenia powoda nie znalazły potwierdzenia w materiale dowodowym innym niż jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta