Rynek na wysokich obrotach
Odbicie po pandemii jest zaskakująco szybkie, transport stara się nadążyć za popytem, ale jesienią brak kierowców może dać się we znaki.
Globalny handel zaledwie po roku od ogłoszenia kryzysu odzyskał wcześniejszy poziom. „Rekonwalescencja" przebiegła dwa, trzy razy szybciej niż przy poprzednich załamaniach gospodarczych.
Eurostat podaje, że w całej UE produkcja przemysłowa była w czerwcu zaledwie o 0,5 proc. mniejsza niż w pierwszym kwartale 2020 roku (czyli przed pandemią), a w Polsce poziom produkcji był o 10,5 proc. wyższy.
Inflacja najwyższa od lat
Za wysokim poziomem produkcji podąża indeks europejskich cen transportu samochodowego, który przekroczył w maju 110 punktów i jest najwyższy od kilku lat.
Polski eksport do Niemiec zwiększył się o 25,3 proc. rok do roku i wyniósł 32,5 mld euro w styczniu–maju 2021 r. – Cieszymy się, że gospodarka tak szybko odbiła, ale niewątpliwie jest to dla całej branży logistycznej wyzwanie organizacyjne. W krótkim czasie musimy odbudować zasoby po niskich pandemicznych wolumenach. Wszyscy mierzymy się z brakiem kierowców, pracowników, zwłaszcza magazynowych i dostępnością nowych aut – komentuje Head of Sales & Key Account Management Grupy Raben Katarzyna Jaeger.
Podkreśla, że nie było przesłanek, aby spodziewać się tak szybkiego tempa odbicia. – Wszystko wskazywało na to, że po pandemii wzrośnie bezrobocie, tymczasem Polska w tej chwili ma niską stopę bezrobocia w UE przy jednocześnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta