Więcej uprawnień dla organizacji ekologicznych
Wstrzymanie wykonalności decyzji środowiskowej będzie mogło następować również na etapie postępowania przed sądem administracyjnym rozpatrującym skargę od tej decyzji.
Z dniem 13 maja 2021 roku weszły w życie przepisy ustawy z dnia 30 marca 2021 roku o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadziła zmiany w zakresie postępowań w sprawie uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Nowe przepisy dotyczą jednak również innych postępowań związanych z realizacją przedsięwzięć inwestycyjnych i uzyskiwania zezwoleń na ich realizację – w szczególności pozwolenia na budowę.
Jaki jest cel nowych przepisów
Celem nowelizacji jest dostosowanie polskich przepisów do wymogów prawa unijnego oraz zwiększenie partycypacji społeczeństwa w postępowaniach związanych z ochroną środowiska. Ustawa zmieniająca stanowi realizację nałożonego na Polskę przez Komisję Europejską zobowiązania do wprowadzenia zmian legislacyjnych w zakresie dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sprawach dotyczących wpływu inwestycji na środowisko, zgodnie z wymogami dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/92/UE z dnia 13 grudnia 20011 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko (tzw. dyrektywą EIA). Głównym środkiem służącym wyeliminowaniu dotychczasowych naruszeń jest umożliwienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta