Fałszywa rzeczywistość stanie się codziennością
Im technologia deepfake będzie doskonalsza, tym większe ryzyko, że nie rozpoznamy prawdy, ślepo akceptując każdą informację – ostrzegają analitycy.
Spreparowane wystąpienia angielskiej królowej Elżbiety II i przedstawicieli rządów innych państw, sfabrykowane komunikaty służbowe czy filmy dla dorosłych wykorzystujące zmontowane wizerunki gwiazd Hollywood – to tylko niektóre z zastosowań techniki obróbki obrazu powszechnie znanej jako deepfake. Coraz częściej jest ona wykorzystywana również do przeprowadzania cyberataków. Analitycy ostrzegają, że ta technologia zafałszowywania rzeczywistości może zrewolucjonizować skalę zagrożeń w sieci. – Obecnie tworzone filmy trudno odróżnić od oryginału, a cyberprzestępcy z pewnością będą wykorzystywać udoskonalone techniki, by atakować firmy i osoby prywatne – przekonują eksperci z firmy Eset.
Fake news może wpływać na wybory
Deepfake to sposób obróbki obrazu wykorzystujący sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do nakładania obrazów ruchomych i nieruchomych na obrazy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta