Śmieciowa puszka Pandory
Uchwalona przez Sejm 8 lipca nowelizacja tzw. „ustawy czystościowej" spowoduje wiele kłopotów w samorządach. Jak można się przed nimi uchronić?
Prace nad ustawą z 8 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach obfitowały w kontrowersje. Rządowy projekt został skierowany do parlamentu bez opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W trakcie prac sejmowych liczne zastrzeżenia do nowelizacji zgłaszała strona samorządowa. Z kolei w Senacie przyjęto poprawki odpowiadające postulatom samorządowców, które w większości zostały odrzucone przez Sejm.
Przepis wielkiego ryzyka
Od początku prac nad projektem wiele emocji budził nowy przepis ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – art. 6r ust. 2da. Przepis ten stanowi, że rada gminy może postanowić, w drodze uchwały, o pokryciu części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, gdy środki pozyskane z „opłaty śmieciowej" są niewystarczające na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, lub celem jest obniżenie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi pobieranych od właścicieli nieruchomości. Zmiana ta wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Nie tylko wzrost wydatków bieżących
W ten sposób umożliwi się gminom finansowanie gospodarki odpadami komunalnymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta