Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Waloryzacja umowy o zamówienie publiczne – na jakich zasadach?

15 października 2021 | Biznes w czasie pandemii | Żaneta Urbaniak

Prawo zamówień publicznych nakazuje, by w kontrakcie zawieranym na ponad 12 miesięcy, znalazła się klauzula waloryzująca wynagrodzenie wykonawcy. Zamawiający znajdują jednak sposoby na ominięcie tego obowiązku, przerzucając ryzyko związane z wahaniami cen na wykonawców. Takie rozwiązania są jednak tylko pozornie korzystne dla zamawiających. Skutkują one przerwami w realizacji zamówienia, opóźnieniami a często – wieloletnimi sporami sądowymi.

W ostatnich miesiącach pojawiają się informacje, że ceny materiałów budowlanych nie tyle wzrosły, co poszybowały w górę, podobnie koszty pracy. Wydarzenia te mają wpływ na realizację umów o zamówienie publiczne na roboty budowlane lub usługi, które zawierane są na okres, który przekracza 12 miesięcy – a często zawierane są na 4 lata, w niektórych branżach, takich jak transport, umowy są zawierane nawet na 8 lub 9 lat.

Jakie rozwiązania wprowadziła ustawa?

Przy umowach długoterminowych niezmiernie trudno jest przewidzieć tendencje na rynku i ewentualny wzrost lub obniżenie cen lub kosztów. Dlatego też do ustawy z 11 września 2019 roku – Prawo zamówień publicznych (dalej" Pzp"), ustawodawca wprowadził przepis art. 439. Na jego mocy zamawiający zobowiązani są w umowach, których przedmiotem są roboty budowlane lub usługi, zawarte na okres dłuższy niż 12 miesięcy, przewidzieć postanowienia dotyczące zasad wprowadzania zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy.

Jednym z podstawowych celów umownej waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy była próba urealnienia wynagrodzenia, określonego na etapie składania ofert, w trakcie realizacji zamówień. Obowiązek wprowadzenia klauzul waloryzacyjnych do umów zawartych na okres dłuższy niż 12 miesięcy ma stanowić narzędzie do przywrócenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12092

Wydanie: 12092

Spis treści

Reklama

Zamów abonament