Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odwracanie dewastacji planety pochłonie miliardy dolarów

15 października 2021 | Ekonomia i rynek | Mariusz Janik
Działania na rzecz zachowania bioróżnorodności, na jakie decydują się przedsiębiorstwa, powinny być prowadzone we współpracy  z partnerami z organizacji ekologicznych lub instytucji naukowych oraz wpisywane do długoterminowych strategii firm, by zapewnić  ich długotrwały i maksymalny pozytywny efekt dla przyrody
źródło: Shutterstock
Działania na rzecz zachowania bioróżnorodności, na jakie decydują się przedsiębiorstwa, powinny być prowadzone we współpracy z partnerami z organizacji ekologicznych lub instytucji naukowych oraz wpisywane do długoterminowych strategii firm, by zapewnić ich długotrwały i maksymalny pozytywny efekt dla przyrody

Ostatnie kilkadziesiąt lat oznaczało dla Ziemi gwałtownie postępującą utratę bioróżnorodności. Odbudowa naturalnego środowiska jest dziś zatem priorytetem naukowców i państw. W proces ten chcą się też włączać firmy.

 

Jedna trzecia gatunków na Ziemi może wyginąć w perspektywie najbliższego półwiecza – dowodzą badacze z Arizona University w prognozie opublikowanej na łamach szacownego „Proceedings of the National Academy of Sciences". Ich studia objęły 538 gatunków i 581 lokalizacji na Ziemi. W niektórych lokalizacjach 40 proc. z gatunków zamrożonych wymarciem już zniknęło. Wymieranie już się zaczęło: nawet jeżeli ludzkość dotrzymałaby wszystkich zobowiązań związanych z powstrzymywaniem zmian klimatycznych oraz ochrony środowiska naturalnego, 20 proc. gatunków będzie skazanych na zagładę.

Podobne analizy naukowców mnożą się dziś jak grzyby po deszczu, co nie powinno nikogo specjalnie dziwić – w końcu przez ostatnie pięćdziesiąt lat cywilizacja zafundowała przyrodzie prawdziwą hekatombę: tylko populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się (według World Wide Fund) o 68 proc. „Zmiany klimatyczne dotykają życia w skali globalnej, we wszystkich ekosystemach – ale w szczególny sposób przejawia się to na obszarach nieproporcjonalnie bogatych w biologiczną różnorodność i unikalność" – pisała grupa specjalistów z całego świata w omawianym już przez „Rzeczpospolitą" artykule „Endemizm podnosi ryzyko wpływu zmian klimatycznych na gatunki w obszarach szczególnie istotnych dla bioróżnorodności".

Ich wnioski odnosiły się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12092

Wydanie: 12092

Spis treści

Reklama

Zamów abonament