Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryteria oceny wniosków w programie Horyzont Europa

15 października 2021 | Biznes w czasie pandemii | Mateusz Stańczyk

Program ramowy Unii Europejskiej Horyzont Europa przewiduje łącznie ponad 95 miliardów euro na badania i innowacje. Możliwości finansowania są dostępne nie tylko dla jednostek badawczych, ale również dla przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem tych o statusie MŚP.

Program ramowy Unii Europejskiej Horyzont Europa jest oparty o system oceny wniosków, który pomimo swojej złożoności jest niezwykle logiczny. Jest to zasługa wieloletniej praktyki Komisji Europejskiej i jej agend w ocenie licznych propozycji innowacji. System ten stanowi przykład raczej ewolucji tej praktyki, niż jej rewolucji.

Omawiany system składa się z jednej strony z ogólnych dla całego programu HE reguł dotyczących: kryteriów oceny wniosków, sposobu oceny wniosku wedle skali punktowej i ewentualnych dodatkowych wag na potrzeby stworzenia listy rankingowej, z drugiej zaś wyjątków od takich reguł. Wyjątki mają miejsce, gdy jest to uzasadnione charakterem obszaru objętego szczegółowym programem roboczym, bądź poszczególnym naborem.

Trzy kryteria

Przeważająca część naborów ogłaszanych w Horyzoncie Europa jest oceniana przez pryzmat trzech kryteriów (ang. award/evaluation criteria):

∑ doskonałość przedmiotu projektu (ang. excellence),

∑ jego oddziaływania na „świat zewnętrzny" (ang. impact), a także

∑ jakości realizacji projektu (ang. quality and efficiency of the implementation). Każde kryterium jest tak skonstruowane, że dotyczy różnych obszarów jakich wniosek dotyka. Dodatkowo kryteria przewidują analizę wniosku w jego różnych aspektach wewnętrznych, przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12092

Wydanie: 12092

Spis treści

Reklama

Zamów abonament