Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

„Noce i dni” pamiętnikowe

16 października 2021 | Plus Minus | Jacek Cieślak
źródło: Amelia Skąpska
Zofia, autorka pamiętników,  z mężem Janem Skąpskim, rok 1926
źródło: Jan bUłhak
Zofia, autorka pamiętników, z mężem Janem Skąpskim, rok 1926
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

Rafał Skąpski: Ceniony wydawca i redaktor mówi o nagradzanych pamiętnikach babci Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej „Dziwne jest serce kobiece", które pokazują polskie dwory szlacheckie inaczej niż dzisiejsze stereotypy.

Co sprawiło, że wspomnienia pana babci wzbudziły zainteresowanie i zachwyt najważniejszych naszych pisarzy – Wiesława Myśliwskiego, Józefa Hena i Eustachego Rylskiego?

Wszyscy trzej zgodzili się przeczytać maszynopis, uznałem to za sukces nie tyle autorki, ile jej wnuka, czyli mnie. Pragnąłem, by choć jeden z tych mistrzów słowa wydał opinię pozytywną. Zrobili to wszyscy trzej, a to już był sukces autorki: potrójny. W dodatku żaden z panów nie wahał się skreślić kilku zdań rekomendacji.

Chyba najbardziej zaskakujące były zachwyty Wiesława Myśliwskiego, który jest kojarzony z nurtem literatury wiejskiej, gdy tymczasem w pamiętnikach Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej otrzymaliśmy zapis życia szlacheckiego: tych, którzy przywracali niepodległość Polsce po I wojnie światowej, a byli wymazywani z polskiego pejzażu po 1945 r.

Wiesław Myśliwski jest jednym z najwybitniejszych współczesnych intelektualistów, mędrców analizujących to, jacy jesteśmy, jak żyjemy i jakie są nasze relacje ze wszystkim, co nas otacza. Nie tylko opowiada nam o tym, ale wskazuje, jacy powinniśmy być, na co w życiu powinniśmy zwracać uwagę, co cenić, a co raczej omijać. Zapewne uznał, iż rozmowa o naszych charakterach, emocjach, o tym, co zwiemy ludzkim losem, będzie mocniejsza, gdy osadzi swe rozważania w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12093

Wydanie: 12093

Zamów abonament