Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pielgrzymka surowego ojca

16 października 2021 | Plus Minus | Grzegorz Polak
Jan Paweł II błogosławi wiernych przed mszą świętą w Białymstoku, 5 czerwca 1991 r.
źródło: AFP
Jan Paweł II błogosławi wiernych przed mszą świętą w Białymstoku, 5 czerwca 1991 r.

W trakcie trzech pierwszych podróży do ojczyzny klaskali mu wszyscy, z wyjątkiem komunistów. W 1991 r., gdy do wolnego już kraju Jan Paweł II przyjechał z odczytanym na nowo Dekalogiem, po raz pierwszy pojawił się rozdźwięk między papieżem a jego rodakami.

 

Jan Paweł II po raz czwarty gościł w Polsce od 1 do 9 czerwca 1991 r. Trasa pielgrzymki, której hasło brzmiało „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście", wiodła przez Koszalin, Rzeszów, Przemyśl, Lubaczów, Kielce, Radom, Łomżę, Białystok, Olsztyn, Włocławek, Płock i Warszawę.

Była to pierwsza pielgrzymka po obaleniu reżimu komunistycznego w Polsce, do czego w znacznym stopniu przyczynił się papież. Dlatego Polacy tym bardziej oczekiwali, że stanie się ona okazją do radosnej manifestacji z powodu odzyskanej wolności. Tymczasem Jan Paweł II skoncentrował się na ostrzeżeniu przed pułapkami wolności pozbawionej norm moralnych. Niczym Mojżesz pojawił się z tablicami Dekalogu, który według niego powinien stać się fundamentem III Rzeczypospolitej.

W 1991 r. papież pokazał twarz surowego, wymagającego ojca, który upominał, ganił, a podczas homilii w Kielcach nawet podniósł głos, co mu się nigdy dotąd nie zdarzyło. To, co było zrozumiałe dla ogółu katolików, natrafiło na opór środowisk liberalnych, zaniepokojonych, że papież staje się stroną w sporze ideologicznym, którego przedmiotem po 1989 r. były laicki postulat „neutralności światopoglądowej państwa", powrót religii do szkół, konkordat i aborcja.

Jak zauważył George Weigel, autor biografii papieża „Świadek nadziei", Kościół, nauczony stawiać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12093

Wydanie: 12093

Zamów abonament