Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Sztuczna inteligencja zbada chore oko

19 października 2021 | Rzecz o zdrowiu | Karolina Kowalska
Problemy ze wzrokiem może mieć nawet 3 mld ludzi na świecie. Dostęp do nowoczesnych badań jest jednak mocno ograniczony
źródło: Shutterstock
Problemy ze wzrokiem może mieć nawet 3 mld ludzi na świecie. Dostęp do nowoczesnych badań jest jednak mocno ograniczony

Udoskonalenie tomografii optycznej poprzez wykorzystanie detekcji fourierowskiej pozwoliło lepiej diagnozować choroby siatkówki.

Wynaleziony przez prof. Macieja Wojtkowskiego tomograf do badania siatkówki oka, który pozwala na stosowanie w okulistyce tomografii optycznej z detekcją fourierowską, zajął piąte miejsce w konkursie „100 lat medycznych innowacji w Polsce", organizowanym przez „Rzeczpospolitą" we współpracy z firmą Philips Polska.

W konkursie uhonorowano najważniejsze innowacje, jakie powstały w polskiej medycynie w ciągu ostatnich 100 lat. Okres ten przyjęto umownie i za zgodą kapituły, w przypadku niektórych innowacji cofnięto się do początku XX w. O zwycięstwie zdecydowały głosy ponad 100 osób – specjalistów w dziedzinie medycyny, tworzących tzw. dużą kapitułę. Laureatów wybrano spośród 29 kandydatur zaproponowanych przez tzw. małą kapitułę, złożoną z przedstawicieli redakcji, partnerów, patronów oraz najznamienitszych osobistości polskiego świata medycznego.

Łatwiej postawić diagnozę

Wynalazek prof. Macieja Wojtkowskiego i jego zespołu polegał na ulepszeniu metody tomografii optycznej (Optical Coherence Tomography, OCT) przy wykorzystaniu detekcji fourierowskiej (Transformata Fouriera to podstawowe narzędzie analizy harmonicznej i teorii analizy oraz przetwarzania sygnału). W efekcie uzyskano możliwość nieinwazyjnej, błyskawicznej obserwacji patologicznych zmian siatkówki, np. jaskry, zwyrodnienia plamki, otworów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12095

Wydanie: 12095

Spis treści
Zamów abonament