Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lityński i ludzki wymiar terminu suwerenność

06 listopada 2021 | Plus Minus | Bogusław Chrabota

Kiedy w sobotnie popołudnie zabiorą się państwo do czytania tego wydania „Plusa Minusa", w warszawskim Nowym Świecie Muzyki będziemy kończyli przygotowania do spotkania poświęconego autobiograficznej książce Janka Lityńskiego „Ucieczka do wolności".

Wydawnictwo to nie tylko pełnokrwista biografia, ale przede wszystkim erudycyjny, choć bardzo osobisty opis powojennej historii Polski z perspektywy wyjątkowego jej uczestnika, jakim był Lityński. Bo Janek, jak go nazywali bliscy, to nie tylko uczestnik KOR-u, zadeklarowany opozycjonista czasów PRL, ważny członek i ekspert Solidarności, parlamentarzysta czterech kadencji, ale również człowiek o wyjątkowej wrażliwości społecznej, angażujący się w tysiące pozornie beznadziejnych spraw, które służyły w jego przekonaniu Polsce i jej obywatelom.

Miałem honor go poznać dość wcześnie, bo we wczesnych miesiącach 1988 roku, kiedy organizowaliśmy na UJ niezależną konferencję poświęconą dziedzictwu Marca '68. Spotkałem się wtedy jako założyciel Koła Myśli Politycznej z Lityńskim w Warszawie. Zaproszenie przyjął bez wahania, choć z lekką rezerwą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12110

Wydanie: 12110

Zamów abonament