Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najważniejszy Żyd Świata

06 listopada 2021 | Plus Minus | Jaroslaw Kociszewski Philip Earl Steele
Nahum Sokołów z córką podczas wizyty w Palestynie w listopadzie 1932 r.
źródło: TopFoto/Forum
Nahum Sokołów z córką podczas wizyty w Palestynie w listopadzie 1932 r.

JAROSŁAW KOCISZEWSKI, PHILIP EARL STEELE Nahum Sokołów był zarówno prezesem Światowej Organizacji Syjonistycznej, jak i Agencji Żydowskiej dla Palestyny, a tzw. izraelska Nagroda Pulitzera to właśnie Nagroda Sokołowa. Za swe miasto rodzinne zawsze uważał Płock, a słowo „płocczanin" wymawiał z wielkim sentymentem.

W 1893 roku ukazała się w języku niemieckim utopijna powieść syjonistyczna niejakiego Maksa Osterberga-Verakoffa, zatytułowana „Królestwo żydowskie w roku 6000" (2241 AD). Rozpoczyna ją scena uroczystego odsłonięcia pomnika Williama Blackstone'a, czczonego jako założyciel owego królestwa. Blackstone to prawdziwa postać historyczna, amerykański syjonista chrześcijański, który zmobilizował w 1891 roku pokaźną część establishmentu ówczesnej Ameryki na rzecz utworzenia państwa żydowskiego w Palestynie. Jego wysiłki sprawiły, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy prezydent Benjamin Harrison zlecił konsulowi w Jerozolimie sporządzenie sprawozdania na ten temat, a ambasadorowi w Petersburgu konsultacje z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych w tej kwestii.

Teodor Herzl, autor „Państwa żydowskiego" (1896), zapoznał się z utopią Osterberga-Verakoffa dopiero w 1899 roku. To wtedy „wysłał ciepły list do [niego], obiecując – jak pisze profesor Miriam Eliav-Feldon – że będzie wyrażał uznanie dla utopijnej powieści we własnej twórczości". Istotnie, już wtedy Herzl tworzył w głowie utopię syjonistyczną, książkę, którą wydał ostatecznie w 1902 roku. Opatrzył ją tytułem „Altneuland", czyli dosłownie „stara-nowa ziemia". Co ciekawe, w tym samym roku ukazał się (w Warszawie!) jej przekład na język hebrajski. Błyskawicznym tłumaczem był Nahum Sokołów, polski Żyd, redaktor...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12110

Wydanie: 12110

Zamów abonament