Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mój zakon taki nie jest

06 listopada 2021 | Plus Minus
Najbardziej bulwersująca część raportu dotyczy wydarzeń w kaplicy  św. Józefa w świątyni wrocławskich dominikanów. – Ten fragment jest  dla mnie prawdziwym szokiem,  bo przez osiem lat, niemal codziennie sprawowałem dla studentów Eucharystię na ołtarzu w tej kaplicy  – pisze o. Ludwik Wiśniewski
autor zdjęcia: Bartłomiej Magierowski
źródło: Eastnews
Najbardziej bulwersująca część raportu dotyczy wydarzeń w kaplicy św. Józefa w świątyni wrocławskich dominikanów. – Ten fragment jest dla mnie prawdziwym szokiem, bo przez osiem lat, niemal codziennie sprawowałem dla studentów Eucharystię na ołtarzu w tej kaplicy – pisze o. Ludwik Wiśniewski
Komisja Ekspercka prezentuje 15 września 2021 r. raport poświęcony nadużyciom dominikanina Pawła M. oraz działań jego zwierzchników.  Od lewej: Marcin Przeciszewski (prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej), Michał Królikowski (prawnik, profesor Uniwersytetu Warszawskiego), przewodniczący komisji Tomasz Terlikowski (dziennikarz i publicysta  m.in. „Plusa Minusa”), Paweł Kozacki OP (prowincjał polskich dominikanów)  i Krzysztof Popławski OP (duszpasterz i misjonarz, w latach 2006–2014  był prowincjałem dominikanów w Polsce)
autor zdjęcia: paweł wodzyński
źródło: EAST NEWS
Komisja Ekspercka prezentuje 15 września 2021 r. raport poświęcony nadużyciom dominikanina Pawła M. oraz działań jego zwierzchników. Od lewej: Marcin Przeciszewski (prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej), Michał Królikowski (prawnik, profesor Uniwersytetu Warszawskiego), przewodniczący komisji Tomasz Terlikowski (dziennikarz i publicysta m.in. „Plusa Minusa”), Paweł Kozacki OP (prowincjał polskich dominikanów) i Krzysztof Popławski OP (duszpasterz i misjonarz, w latach 2006–2014 był prowincjałem dominikanów w Polsce)

Ludwik Wiśniewski OP: Doceniając trud Komisji Eksperckiej włożony w przygotowanie raportu na temat haniebnych przekroczeń w środowisku wrocławskich dominikanów, a także chwaląc troskę o to, aby wszystko rzetelnie przedstawić, nie mogę nad nim przejść do porządku dziennego. Uważam bowiem, że raport zawiera stwierdzenia kontrowersyjne.

Nie przypominam sobie, aby jakiś tekst cieszył się tak wielkim zainteresowaniem i wzbudził tyle emocji co raport komisji Tomasza Terlikowskiego, powołanej przez naszego dominikańskiego prowincjała. Raport został opracowany z dużym nakładem sił, a niektóre jego partie są niezwykle cenne. Trzeba mieć nadzieję, że zawarte w nim uwagi prawników, psychologów i teologów staną się wytyczną nie tylko dla naszego zakonu, ale dla całego polskiego Kościoła. Wytyczną, która pomoże duszpasterzom prowadzić odpowiedzialne i naprawdę katolickie duszpasterstwo, a przełożonym da narzędzia, by w porę rozpoznać „przechyły i dewiacyjne tendencje" podwładnych.

Jednakże doceniając wielki trud członków komisji włożony w przygotowanie tego raportu, a także chwaląc troskę o to, aby wszystko rzetelnie przedstawić, nie mogę nad nim przejść do porządku dziennego. Uważam bowiem, że raport zawiera stwierdzenia kontrowersyjne. Moje zastrzeżenia nie dotyczą oceny postępowania Pawła M., z którą w pełni się zgadzam. Wątpliwości mam natomiast co do oceny środowiska, w którym Paweł M. żył, a także oceny niektórych osób, które usiłowały rozwiązać ten bolesny problem.

Kilka pytań

Podczas konferencji prasowej, na której prezentowano raport, jeden z członków komisji przestrzegał, aby przez pryzmat tego konkretnego przypadku nie patrzeć na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12110

Wydanie: 12110

Zamów abonament