Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rok 1984 nie skończy Się Nigdy

06 listopada 2021 | Plus Minus | Monika Kuc
George Orwell (1903–1950). „Rok 1984”, opublikowany  w 1949 r., był jego ostatnią książką
źródło: BE&W
George Orwell (1903–1950). „Rok 1984”, opublikowany w 1949 r., był jego ostatnią książką
źródło: materiały prasowe

Powieść Orwella miała być przestrogą. Teraz traktuje się ją jak proroctwo. Dorian Lynskey w „Ministerstwie Prawdy" pisze o fenomenie popularności wciąż aktualnej dystopii.

W fascynującej książce Dorian Lynskey opisuje okoliczności, w jakich George Orwell w 1948 roku pisał swoją najsłynniejszą książkę, i docieka, dlaczego nieustannie do niej wracamy. Dlaczego pozostaje aktualna, choć świat się zmienia, a wraz z nim interpretacje tej wielkiej antyutopii. Najczęściej uważa się ją za opis państwa totalitarnego wzorowanego na reżimie sowieckim, mimo że Orwell nigdy w Rosji nie był i umieścił akcje powieści w Londynie, a nie w Moskwie. De facto uniwersalność książki dla nas, współczesnych czytelników, wynika z syntezy wielu doświadczeń XX i XXI wieku, przede wszystkim totalitaryzmów, ale też wynaturzeń władzy, ideologii i propagandy, języka, społecznych manipulacji i kontroli poprzez nowe i przyszłe technologie.

To znaczące, że terminy i pojęcia wymyślone przez Orwella weszły na trwałe do języka, takie jak Wielki Brat, niespuszczający współobywateli z oka i nieustannie ich inwigilujący; nowomowa dla określenia języka propagandy, myślozbrodnia, dwójmyślenie, Dwie Minuty Nienawiści (rytuał wymierzony w przeciwników obowiązującego systemu), Ministerstwo Prawdy, czy dwa i dwa to pięć.

Ministerstwo Prawdy, do którego Lynskey odwołuje się w tytule, było u Orwella jednym z czterech funkcjonujących urzędów w fikcyjnym państwie – Oceanii. Oczywiście działające tam Ministerstwo Prawdy kłamie, tak jak Ministerstwo Pokoju prowadzi wojnę, Ministerstwo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12110

Wydanie: 12110

Zamów abonament