Jakie zabezpieczenia należytego wykonania umowy
Ustawodawca w nowej ustawie Prawo zamówień publicznych, przyjął niższą kwotę zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
Pod rządami poprzednio obowiązującej ustawy była to kwota stanowiąca 10 proc. ceny całkowitej podanej w ofercie albo maksymalnej wartości nominalnej zobowiązania zamawiającego wynikającego z umowy. Aktualnie wysokość ta wynosi 5 proc. i tylko wyjątkowo może zostać zwiększona. Potwierdza to także najnowsze orzecznictwo KIO.
W myśl art. 452 ustawy Prawo zamówień publicznych z dnia 19 września 2019 r. (dalej: „nowe Pzp"), obowiązującego od 1 stycznia 2021 r., zabezpieczenie ustala się w wysokości nieprzekraczającej 5 proc. ceny całkowitej podanej w ofercie albo maksymalnej wartości nominalnej zobowiązania zamawiającego wynikającego z umowy. Zabezpieczenie można ustalić w wysokości większej niż 5 proc., nie większej jednak niż 10 proc. ceny całkowitej podanej w ofercie albo maksymalnej wartości nominalnej zobowiązania zamawiającego wynikającego z umowy, jeżeli jest to uzasadnione przedmiotem zamówienia lub wystąpieniem ryzyka związanego z realizacją zamówienia, co zamawiający opisał w SWZ lub innych dokumentach zamówienia.
Co było w uzasadnieniu
W uzasadnieniu projektu nowego Pzp wskazano, że celem tej zmiany jest bardziej świadome określanie przez zamawiających wysokości zabezpieczenia należytego wykonania umowy, w efekcie czego w wielu przypadkach niższe zabezpieczenia pozytywnie wpłyną na płynność finansową wykonawców.
Nie ulega wątpliwości, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta