Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kredyt na finansowanie deficytu budżetu

16 listopada 2021 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek


RIO stwierdziła nieważność uchwały rady miasta w sprawie zaciągnięcia kredytu na finansowanie planowanego deficytu budżetowego. Podano, że nie ujęto tego kredytu ani w budżecie w rozchodach (tylko w przychodach), ani w WPF. Czy to działanie było wadliwe – pyta radny.

Analiza pytania wymaga odniesienia się do stosownych regulacji prawnych ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 305 z późn. zm.).

I tak, skoro zapytanie dotyczy kredytu na planowany deficyt, przypomnieć należy o przepisie, który umożliwia zaciąganie zobowiązań na wskazany cel. Stanowi w tym zakresie art. 89 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, z którego wynika, że – jednostki samorządu terytorialnego mogą zaciągać kredyty i pożyczki oraz emitować papiery wartościowe na finansowanie planowanego deficytu budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Co jednak istotne, wskazana uchwała nie może stanowić samoistnej podstawy prawnej do zaciągania zobowiązania kredytowego i jego spłaty. Z punktu widzenia ww. ustawy o finansach publicznych konieczne jest spełnienie także wymogów wynikających z ww. ustawy, a dotyczących budżetu i wieloletniej prognozy finansowej.

W zakresie budżetu na szczególną uwagę zasługują regulacje prawne art....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12117

Wydanie: 12117

Spis treści

Reklama

Zamów abonament