Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pisanie algorytmów to dziś kształtowanie świata

16 listopada 2021 | Rzeczpospolita Cyfrowa | Paweł Rożyński
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

Coraz częściej skupiamy się na pracach nad inteligencją rozszerzoną, czyli taką, która ma tylko wspomagać człowieka i rozszerzać jego możliwości, a nie zastępować – mówi Edward Szczerbicki, ekspert w zakresie AI i zarządzania wiedzą.

 

Była pracownica Facebooka Francis Haugen zeznała, że jego algorytmy są tak zaprojektowane, by promować treści zawierające kontrowersje i nienawiść. Firma zrezygnowała też ze sztucznej inteligencji wykorzystywanej do rozpoznawania twarzy, bo się myliła. AI staje się zagrożeniem?

Tak. Problemy ze sztuczną inteligencją widać na przykładzie platform społecznościowych, ale i w wielu innych miejscach, jak np. auta autonomiczne. Nie tak dawno eksperymentalny samochód autonomiczny Ubera zabił w Arizonie przechodnia. Widać, że AI ma dwa podstawowe problemy, z których wynikają wszelkie zagrożenia. To brak zaufania, bo wciąż nie możemy wypuścić do środowiska pewnego w 100 proc. systemu.

Drugi warunek, który musi spełnić AI, to „wytłumaczalność". Auto Ubera zobaczyło przechodnia, ale podjęło taką, a nie inną decyzję, zablokowało system hamowania przed przeszkodą. Algorytmy i technologie sztucznej inteligencji stają się już tak skomplikowane, że często nie są w stanie wytłumaczyć, dlaczego tak się stało. Dopóki nie będzie to możliwe, nie osiągniemy jednak wspomnianego „zaufania".

Stąd coraz powszechniejsza zmiana podejścia do AI. Coraz częściej skupiamy się na pracach nad inteligencją rozszerzoną, czyli taką, która ma tylko wspomagać człowieka i rozszerzać jego możliwości, a nie zastępować, tworząc jakiś samodzielny byt.

Zaczynając...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12117

Wydanie: 12117

Spis treści

Reklama

Zamów abonament