Wykonywanie umowy o zamówienie publiczne po upadłości konsorcjanta
Niewypłacalność członka konsorcjum podczas wykonywania umowy o zamówienie publiczne ma wpływ na rozliczenia robót z udziałem konsorcjum - w tym z zamawiającym, pozostałymi konsorcjantami i pracownikami rozwiązanej spółki cywilnej.
Celem niniejszego artykułu jest zasygnalizowanie najważniejszych zagadnień, z którymi wykonawcy będą musieli się zmierzyć w przypadku upadłości jednego z członków konsorcjum. Z powodu objętości zagadnienia, temat został podzielony na dwie części. W pierwszej omawiamy zagadnienia relacji konsorcjum z osobami trzecimi i pozostałymi konsorcjantami.
Relacje z kontrahentami
Przez umowy z kontrahentami, na potrzeby niniejszego artykułu, należy rozumieć przede wszystkim umowy z osobami trzecimi takimi jak sprzedawcy, dostawcy, usługodawcy, podwykonawcy robót budowlanych, ubezpieczyciele itd. Przy czym zastrzec należy, iż ocena wpływu upadłości na daną umowę wymaga bezpośredniej analizy jej treści, bowiem o charakterze umowy nie przesądza jej nazwa, lecz jej rzeczywisty przedmiot jak również okoliczności jej wykonania.
Powyższe ma znaczenie m.in. w kontekście rozgraniczenia typów umów wygasających wobec upadłego z mocy samego prawa tj. na podstawie ustawy Prawo upadłościowe z 28 lutego 2003 r. od umów, które po dniu ogłoszenia upadłości w dalszym ciągu wiążą upadłego.
W stosunku do umów zawartych przez konsorcjum, które wygasły z mocy prawa wobec upadłego konsorcjanta (w szczególności mowa jest tutaj o umowach zlecenia oraz o szeroko pojętych umowach o świadczenie usług) ich stronami w dalszym ciągu pozostają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta